LivingSatisfiedPNG

I can’t afford to buy healthy food!

  • Facebook
  • Twitter
  • Add to favorites
  • Email
  • Google Plus
  • LinkedIn
  • RSS
  • Tumblr
  • StumbleUpon

Excuses Excuses. These days the amount of fast food/junk food is astronomical. Many believe that they can’t “afford” the healthy food. These are great examples of how to make the right choices. These are wonderfully provided by DailySpark.

If you bought all that junk food in one month, you would spend $115.64. The healthy food would cost $111.83 but feed you and your family for far more meals.

Although it takes a little bit more time to plan your meals and to physically cook them. You can tell by these pictures that anyone can eat healthy on a budget. The question is whether you want to…

Live Satisfied

Share and Enjoy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *